Kostel ve Skokách opět vyrabován

Škodu téměř za 5 milionů korun způsobili zloději krádeží mědi na kostele Navštívení Panny Marie ve Skokách na Žluticku.

Zloději podle policie vlezli do kostela tak, že vyřízli otvor do vstupních dveří. Vylezli na střechu k unikátním a nepřehlédnutelným kopulím kostela. Věžičky z dřevěné konstrukce odřízli a začali strhávat měděné oplechování. Na zemi začali zničené kopule rozebírat za účelem prodeje plechů ve sběrně druhotných surovin.

I zde však platí, že „Boží mlýny melou pomalu, ale jistě" . Při vandalství se tak jeden ze zlodějů vážně zranil. Sedmnáctiletého mladíka po pádu ze střechy převezla rychlá záchranná služba do karlovarské nemocnice. Posléze byl letecky transportován do fakultní nemocnice v Plzni.

Unikátní poutní místo tak znovu podléhá zkáze vandalizmem i přes opakované zabezpečovací práce řeholníků Premonstrátského kláštera v Teplé. I přes veškerou snahu se vandalizmu zabránit nedá. Zloději využívají odlehlosti místa a špatné přístupnosti po zničené polní cestě z osady Polom. V posledních deseti letech byl tak kostel několikrát vykraden, nikdy však nebyl vážněji poničen. Za zničení kostela hrozí pachatelům až 3 roky vězení.

Další články o kostele na tomto webu:

Festival Znamení světla 2007 v kostele ve Skokách

Poutní kostel Navštívení Panny Marie ve Skokách

Kostel ve Skokách potřebuje naši pomoc - veřejná sbírka

Fotogalerie zničeného kostela ve Skokách

Další zajímavé odkazy:

Zajímavá galerie a píseň Maria Stock folkového písničkáře Petra Linharta

 

 

 

 
Sponzoři

logo MŽP

logo ČSOP

Loga Karlovarského kraje a Živého kraje