Pracovní schůzka na záchranu kostela ve Skokách

V sobotu 7. října 2006 se uskutečnila první pracovní schůzka lidí, kterým není lhostejný pohnutý osud překrásného a tajemného kostela Navštívení Panny Marie ve Skokách na Žluticku.

Poutní kostel opět zažil další, tentokráte asi největší ránu za celou jeho historii. Během září zde mladiství vandalové poničili obě věže kostela. Cílem zlodějů bylo několik metrů měděného plechu, kvůli kterému se nebáli riskovat vlastní životy a neštítili uříznout báně věží a způsobit tak škodu téměř za 5 milionů korun. Při tomto vandalském činu jeden z pachatelů spadl z věže kostela a bojuje o svůj život v Plzeňské fakultní nemocnici. Dobrá zpráva alespoň je, že se ještě najde mnoho slušných a poctivých lidí, kteří obětují svůj čas a není jim lhostejný osud této stavby.

Z iniciativy občanského sdružení „Pod střechou" tak byla svolána první pracovní schůzka, která měla za cíl zjistit aktuální poškození kostela a pokusit se nasměrovat kroky k záchraně této unikátní barokní památky a vyřešit jednu ze základních otázek, zda stojí za to skokovský kostel zachraňovat. Téměř 30 účastníků tak mělo možnost podívat se do interiéru jinak nepřístupného kostela a prohlédnout si škody z ptačí perspektivy přímo z kostelních věží a nechat se fascinovat pustým, ale přesto krásným interiérem kostela. Dojem z interiéru tak kazí pouze zazděné vchody a okna, odolávající nájezdům nekulturních spoluobčanů. V odpoledním čase bylo v kulturním středisku v Toužimi řešeno mnoho problémů a úskalí, jejichž překonání by vedlo k záchraně tohoto unikátního objektu.

Jsem však člověk optimistický a věřím, že společnou silou se podaří poutní kostel Navštívení Panny Marie zachránit a zachovat ho pro další naše generace.

Fotogalerie z pracovního setkání zde

 

Další články o kostele na tomto webu:

Festival Znamení světla 2007 v kostele ve Skokách

Poutní kostel Navštívení Panny Marie ve Skokách

Kostel ve Skokách opět vyrabován

Kostel ve Skokách potřebuje naši pomoc - veřejná sbírka

Fotogalerie zničeného kostela ve Skokách

Pozvánka na pracovní setkání pro záchranu kostela ve Skokách

Další zaj?mavé odkazy:

Zajímavá galerie a píseň Maria Stock folkového písničkáře Petra Linharta

 

 
Sponzoři

logo MŽP

logo ČSOP

Loga Karlovarského kraje a Živého kraje