Brusnice vlochyně (vlochyně bahenní) — Vaccinium uliginosum

Brusnicovité – Vacciniaceae

Popis: keříčky této opadavé borůvky jsou vysoké 20 - 40 cm. Větve oblé, nahnědlé až červenohnědé. Listy celokrajně sivozelené s výraznou vrchní žilnatinou. Květy nící, jednotlivé, bílé s růžovým nádechem. 3-květé hrozny na koncích větévek. Plod kulovitá modročerná bobule se zelenou dužninou. Plody jsou však nejedlé, bez výrazné chuti.

Doba květu: květen až červen

Chamaefyt: rostliny, které díky obnovovacím meristémům přetrvávají nepříznivé období, s obnovovacími pupeny nad povrchem půdy do výšky až 30 cm.

Léčivka: ano.

Látky: obsahuje několik glykosidů, hlavně cyanidin (působí proti biosyntéze aflatoxinu), delfinidin,malvadin. Jedovatost mírná, projevující se celkovou slabostí, bolestí hlavy, dávením, poruchami vidění.Obyvatelé Kamčatky připravují z vlochyně lihový nápoj a zavařeniny.

Ochrana: bez ochrany zatím relativně hojný druh.

Celkové rozšíření: v ČR roztroušeně.

Rozšíření na Karlovarsku: mokřady u Vysoké Pece, Rudného, PR Oceán, PP Přebuzské vřesoviště, NPR Kladské rašeliny, PR Prameniště Teplé.

Biotop: přechodové rašeliniště, vrchoviště, rašelinné bory. Záměny: v ČR se vyskytuje příbuzná brusnice brusinka (Vaccinium vitis-idaea) a brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus), lišící se barvou plodu.

 

 

Tento druh můžete mapovat pomocí naší nálezové databáze

 

 
Sponzoři

logo MŽP

logo ČSOP

Loga Karlovarského kraje a Živého kraje