Hornické muzeum v Krásně nabízí projížďku vláčkem

Obrovský parní těžní stroj, lokomotivy, strojovna, makety důlních strojů, hornické uniformy a další stovky exponátů týkajících se hornické práce nabízí unikátní Hornické muzeum v Krásně. Obzvláště teď, během letních prázdnin, přitahuje stále více návštěvníků.

„Jezdí nám sem hlavně rodiny s malými dětmi, které zajímají nejvíce naše lokomotivy," říká budoucí student historie na Univerzitě Karlově v Praze a brigádník Miloš Bělohlávek. Muzeum se specializuje na hornictví, rovněž prezentuje i historii a přírodu regionu. Jednou z nejzajímavějších atrakcí v areálu krásenského muzea je bezpochyby důlní drážka. Tou se mohou návštěvníci dokonce i projet. „Strojvedoucí Pepa Cinert vyráží s naším důlním vláčkem dopoledne v deset a v jedenáct hodin. Odpoledne se v něm poté mohou lidé svézt ve dvě, tři a ve čtyři hodiny. Vláček jede pomalu, ovšem stojí za to," zmiňuje Bělohlávek s tím, že jízda dlouhá bezmála 200 metrů vede i replikou originální šachty.

„Projížďka byla luxusní, opravdu jsem si ji vychutnal. Zaujaly mě zde také ukázky hornických pomůcek, strojovna a pochopitelně model středověkého dolu, který je naprosto kolosální," říká návštěvník Vít Kříž. A na model středověkého dolu se návštěvníci často ptají. Vytvořil jej Vladimír Krist, jenž s muzeem v Sokolově spolupracuje.

„Vyvrcholením jeho práce byla právě stavba více jak šestimetrového modelu s postavičkami horníků či s důlními stroji. Trvalo mu to zhruba tři měsíce a kuriozitou je určitě to, že celý model postavil ve svém panelovém bytě v Sokolově," uvádí Bělohlávek.

Hornické muzeum v Krásně je pobočkou Muzea Sokolov, příspěvkové organizace Karlovarského kraje, a podle vyjádření jeho ředitele dosahuje výborných výsledků, co se týče návštěvnosti.

„Nejvíce lidí navštěvuje naše pobočky, štolu číslo jedna v Jáchymově a Hornické muzeum v Krásně, na dalších místech v návštěvnosti je sokolovský zámek a hornoslavkovské muzeum," vyjmenovává ředitel Muzea Sokolov Michael Rund.

Ten upozorňuje zájemce na otevírací dobu. „Kromě pondělí a úterý má hornické muzeum otevřeno celý týden. „A to vždy od středy do neděle od devíti do dvanácti a poté od jedné do pěti hodin," konstatuje Rund.

„Expozici krásenského muzea neustále průběžně doplňujeme hlavně o další exponáty a technologie související s hornictvím," dodává Bělohlávek.

 

Zdroj: Karlovarský deník

 

 
Sponzoři

logo MŽP

logo ČSOP

Loga Karlovarského kraje a Živého kraje