rosnatka okrouhlolistá — Drosera rotundifolia

Droseraceae - rosnatkovité Lidové názvy: masožravka, rosička, rosnatka, rosnatečka, mucholapka

Popis: nejznámější masožravá rostlina naší květeny dorůstající výšky až 15 cm. Listy má rosnatka v přízemní růžici rozložené a většinou k podkladu přitisknutými. Řapíky má dlouhé kolem 3 cm, které jsou řídce chlupaté. Čepel je typicky okrouhlá (odtud i její název), někdy příčně eliptická a nebo až téměř ledvinitá. Čepel je na rubu lysá a zelená na líci hustě pokrytá typickými červenými žlaznatými chlupy tzv. tentakulemi. Stvol má rosnatka nejčastěji jeden a to až 7x delší než listeny, vyrůstající ze středu listové růžice. Stvol je v horní části vidličnatě rozvětvený, načervenalý, později hnědý, lesklý a lysý, nesoucí až 20 květů. Květy rosnatky jsou stopkaté, stopky až 5 mm dlouhé, lysé, kališní cípy úzce vejčité. Korunní lístky jsou bílé, nitky tyčinek tenké. Semena rosnatek jsou drobná a vřetenovitá.

Variabilita: velmi variabilní druh ve výšce a větvení květního stvolu a ve velikosti čepele a řapíku. Velmi často tvoří křížence s rosnatkou anglickou (Drosera anglica).

Stanoviště: vrchoviště, přechodová rašeliniště, rašelinné louky, horská prameniště, mokré písky. Převážně na kyselých, silikátových, poměrně vzácně i neutrálních půdách. Na extrémních stanovištích většinou s nízkým obsahem živin a kyslíku a s hladinou vody vystupující na povrch.

Rozšíření v ČR: roztroušeně v oreofytiku a v některých chladnějších územích mezofytika s vyššími srážkami a rašelinnými půdami. Na Karlovarsku poměrně hojnější druh ve vyšších polohách Krušných hor.

Ochrana: Díky jeho vzácnosti je rosnatka okrouhlolistá chráněna zákonem v kategorii silně ohrožený druh (vyhláška č. 395/1992 Sb.). V červeném seznamu zařazena do kategorie C3 - ohrožený druh (Černý a červený seznam cévnatých rostlin České republiky - stav v roce 2000, AOPK, 2001).

Léčitelství: předmětem léčitelství je nať. Droga obsahuje methyljuglon droseron, třísloviny, pryskyřice, vitamín C, enzymy a organické kyseliny. Působí jako vynikající prostředek antisklerotický. Je močopodná a výborně odhleňuje. Mírně snižuje krevní tlak. 

 

Využití: dříve užívána při výrobě likéru "rosolky".

 

 

Použitá literatura: Květena České republiky 5, Bohumil Slavík, Academia a Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Eminent

 

 

 

Tento druh můžete mapovat pomocí naší nálezové databáze

 

 
Sponzoři

logo MŽP

logo ČSOP

Loga Karlovarského kraje a Živého kraje