Přílezy – radiolokátor FuMG—404 Jagdschloss

Na půli cesty mezi osadou Přílezy a letištem Aeroklubu Toužim se nachází vojenská budova sloužící za 2. Světové války jako radiolokátor FuMG-404 Jagdschloss německé armády.

 

Jednalo se o radarové zařízení pro monitorování středisek letového provozu vzdušných sil na konci druhé světové války. Zařízení bylo vyvinuto v roce 1937. Designerem a vývojářem byl Theodor Jacob Joseph Schulte.  Údaje z radarů byly snadno přenášeny prostřednictvím telefonu nebo rádia do střediska pro letecké operace nebo protiletadlové baterie. Vysílací anténa se skládala ze 16 polí jednotkových dvojpólů o celkové šířce 24 metrů.

Hlásný radiolokátor „Jagdschloss“ vynikal vysokou přesností zaměření v rozmezí ±1°. Pracovní frekvence 129 – 165 MHz. Minimální dosah zjištění cíle na výšce 500 m je 80 km, maximální až 200 km.

Přesná datace vzniku radiolokátoru není známa, předpokládá se, že vznikl v období mezi lety 1937 až 1942. V současné době je objekt prázdný, v posledních letech se stal útočištěm pro cvičnou střelbu, kdy střílením do nosných zdí dochází k výraznému poškození objektu, část zdí byla rozebrána a zbourána. V posledních letech došlo k odstranění kovového žebříku, po kterém byl přístup do prvního patra. Uprostřed hlavní místnosti se nachází kovová patka pro uchycení otočného sloupu antény.

Radar byl zdemolován na podzim 2014, dnes již na místě nic nepřipomíná jeho dávnou důležitost.

 

 

Zajímavé místa v okolí:

Přílezy – kostel sv. Bartoloměje

Přílezy – krucifix

Přílezy – boží muka u kostela sv. Bartoloměje

Přílezy - železný kříž u silnice na Útvinu

Přílezy – Lípy u kostela

Přílezy – letiště

Přílezy – první patka pro radiolokátor FuSE-65 Würzburg-Riese

Přílezy – druhá patka pro radiolokátor FuSE-65 Würzburg-Riese

Přílezy – pěchotní úkryt typu ÚŽ-6

Útvina – kostel sv. Víta

Útvina – rozhledna Třasák

Útvina – židovský hřbitov

 

 

 

 

Použitá literatura a zdroje:

www.wikipedia.org

http://forum.fortifikace.net

http://forum.valka.cz

 

 
Sponzoři

logo MŽP

logo ČSOP

Loga Karlovarského kraje a Živého kraje