Krudum – rozhledna A. Kempfa

Samotná hora Krudum se nalézá na okraji Chránění krajinné oblasti Slavkovský les v nadmořské výšce 838 m.n.m. nedaleko Horního Slavkova a obce Hrušková a zaniklé obce Třídomí. V současných mapách je velmi často uváděn nesprávný název Chrudim, který vznikl po druhé světové válce jako důsledkem počešťování názvů všech i původem neněmeckých.

 

K hoře Krudum neodmyslitelně patří jméno Lánského rodáka Dr. Andrease Kempfa. Ten si horu Krudum zamiloval a snil dlouhá léta o výstavbě rozhledny na této hoře. Založil proto fond a vložil do něj první peníze. Bohužel stavby rozhledny se nedožil a zemřel na zápal plic 2.5.1929. Po Kempfově smrti se myšlenky ujal sokolovský stavitel Adolf Marsch. Rozhledna byla slavnostně otevřena 11. září 1932 ve 14 hodin. Církevní ceremoniální obřad provedl kněz Řádu křížovníků s červenou hvězdou P. Bayan z Lokte. Během otevření se podávalo občerstvení.

Sláva vyhlídky vydržela pouze do II. světové války, ještě v 50. letech 20. století byla věž v přijatelnějším stavu, i když se již začala věž rozpadat. Rozhledna přešla do majetku státu, který se o rozhlednu nijak nestaral. V roce 1981 byly zbytky věže srovnány se zemí.  V červenci 2008 byla na místě původní rozhledny vztyčena telekomunikační věž za přispění obcí a firem z okolí. Na vyhlídce ve výšce cca 30 m, lze spatřit část Slavkovského lesa a Krušné hory.

 

 

 

 

 

Použitá literatura:

JAŠA, Luděk. Krudum: historie bájné hory a jejího okolí. Vyd. 1. Sokolov: Fornica, 2007?, 133 s. ISBN 978-80-239-9350-9.

PODRACKÝ, Vladislav a Jiří KLSÁK. Sv. Mikuláš pod Krudumem: tajemství vzniku, zániku a znovuobjevení jedné památky. Vyd. 1. Horní Slavkov: Sdružení dětí a mládeže Horní Slavkov, c2011, 367 s. ISBN 978-80-260-0246-8.

 

 
Sponzoři

logo MŽP

logo ČSOP

Loga Karlovarského kraje a Živého kraje