Davidova noc 2012

V sobotu 18. srpna proběhla na Toužimsku Davidova noc 2012, akce, která si klade za cíl připomínat zdejšího slavného rodáka Aloise Martina Davida, významného všestranného vědce a především astronoma z přelomu 18. a 19. století, a také propagovat astronomii.

 

Akci spolupořádají místní občanská sdružení Pod střechou a Cesta z města za účasti Historické sekce a Západočeské pobočky České astronomické společnosti, v Nežichově u Toužimi, pod Branišovským vrchem, na kterém kdysi stávala Davidova astronomická observatoř.

Akce začala odpolední vycházkou po nedávno otevřené Davidově naučné stezce z kláštera premonstrátů v Teplé, kde David působil jako jeden z řeholníků. Účastníci během svého putování uctili Davidovu památku položením květin a zapálením svíček na Davidově hrobě na klášterním hřbitově a u pamětní desky v rodných Dřevohryzech. Večer pak na nežichovské biofarmě Belina proběhly za účasti necelé dvacítky zájemců přednášky a noční pozorování oblohy astronomickými dalekohledy. Nežichov patří mezi místa s poměrně nízkým světelným znečištěním, takže pozorování noční oblohy je zde skutečně zážitkem. Následující den bylo možné pozorovat Slunce a jeho skvrny. Již nyní Vás můžeme pozvat na další ročník, který proběhne 17. srpna 2013. 

 

Autor textu a fotografie:

 

Jiří Schierl

Pod střechou, občanské sdružení

 

 
Sponzoři

logo MŽP

logo ČSOP

Loga Karlovarského kraje a Živého kraje