Chránit, nebo těžit? (2)

Úsilí o zachování lokality Lomnických pinek a jejím zařazení mezi zvláště chráněné území pokračuje. Ke Kritickému klubu Sokolov, který na hrozící zánik místa o ploše pěti kilometrů čtverečních s řadou vzácných rostlin a živočichů upozornil, se přidal i Josef Majnek ze Sokolova.

Ten podal návrh Karlovarskému kraji na ochranu území, které je v těžební zóně. Podnětem by se v nejbližší době měla zabývat rada Karlovarského kraje.

„Když jsem se seznámil s pány z Kritického klubu, pochopil jsem, že nikdo neměl odvahu návrh podat," řekl Josef Majnek. „Buď budeme rozvíjet turistický ruch, máme tady krásnou přírodu, nebo budeme zvětšovat díry. O otázku Lomnických pinek se zajímám už delší dobu, místo znám od dětství," poznamenal Josef Majnek.

Doručení návrhu včera potvrdila mluvčí Krajského úřadu Karlovarského kraje Andrea Bocková. „Podnět bude předložen Radě Karlovarského kraje k posouzení. Teprve pak bude odborem životního prostředí a zemědělství připravena odsouhlasená odpověď," dodala mluvčí.

Těžba má vlivné zastánce

Proti snahám ekologických aktivistů stojí obavy zaměstnanců Sokolovské uhelné, že by kvůli vyhlášení chráněného území mohlo dojít k omezení těžby a tím i ke ztrátám pracovních míst. Následkem by bylo ukončení těžby uhlí v dobývacím prostoru Jiří asi o patnáct let dříve. Úsilí o zachování lokality nevidí rádi ani starostové okolních měst a obcí či vedení sportovních klubů, jež Sokolovská uhelná sponzoruje.

Vedení Sokolovské uhelné už dříve sdělilo sportovním klubům, které sponzoruje, že do doby, než se záležitost okolo pinek vyjasní, je nebude podporovat. Bez vlivného sponzora tak hrozí stěhování hokejové extraligy z Karlových Varů a 2. fotbalové ligy v Sokolově v příští sezoně. Vyjádření Sokolovské uhelné společnosti se včera nepodařilo získat.

S postupem Kritického klubu nesouhlasí ani chebský poslanec Pavel Hojda. „Jsem rád, že existují občanská sdružení, která se starají o věci veřejné a upozorňují na nedostatky a nešvary, které se mnohdy v našem okolí projevují, ale aktivity takovýchto sdružení by neměly vést k likvidaci ekonomiky a perspektivy života lidí," uvedl komunista, podle nějž Kritický klub nepřispívá k trvale udržitelnému rozvoji společnosti, ale snaží se spíš o destrukci.

To ale jeden zmluvčích klubu, bývalý senátor a někdejší starosta Lokte Jan Hadrava odmítá. „Rozhodně nechceme připravit tisíce lidí o práci, nejde ani o zviditelnění mé osoby," řekl Jan Hadrava. „Chtěli jsme jen na Lomnické pinky upozornit a vyvolat debatu," dodal Hadrava.

Na území Lomnických pinek se vyskytuje velké množství ohrožených a rostlinných i živočišných druhů, například kriticky ohrožený motýl hnědásek chrastavcový, masožravá bublinatka jižní, hvozdík pyšný, rdest alpský či vratička heřmánkolistá. Lokalita má nové internetové stránky www.majnek.cz/pinky. „Kdo není na internetu, jakoby neexistoval," podotkl tvůrce prezentace Josef Majnek.

Lomnické pinky

Lokalita mezi Sokolovem, Svatavou a Lomnicí, v níž se počítá s těžbou hnědého uhlí. V propadlých místech vzniklých poddolováním v 19. století se tu vytvořila jezírka a jejich okolí postupně osídlili obojživelníci, motýli i desítky druhů rostlin a dřevin. Zákonem přísně chránění jsou ropucha krátkonohá i zelená, rosnička zelená, skokan rašelinný, čolek velký, ještěrka obecná, modrásek očkovaný nebo blatnice bahenní.

Zdroj: Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj

Další články o tomto tématu:

Hejtmanství rozhodlo. Těžbu nic nezastaví

Neomezujte těžbu píší lidé

SUAS kvůli Kritickému klubu zastavila sponzorování klubů

Boj o krajinu: chránit či těžit?

Zachraňme Lomnické pinky - prohlášení Kritického klubu

Diskuse k tomuto tématu zde

 

 

 
Sponzoři

logo MŽP

logo ČSOP

Loga Karlovarského kraje a Živého kraje