svízel vonný (mařinka vonná) – Galium odoratum L.

Rubiaceae - mořenovité

Popis: Vytrvalá, až 30 cm vysoká bylina s dlouhými bohatě větvenými tenkými kořeny. Lodyhy jsou přímé, obvykle nevětvené, tenké, zřetelně čtyřhranné, lysé a jen na uzlinách poněkud chlupaté. Listy má až po 9 v přeslenech, eliptické, podlouhle obvejčité, na okraji drsné. Květy jsou čistě bílé, uspořádané v latovitém květenství. Koruna květů je nálevkovitá. Semeník má s četnými háčkovitými chlupy. Plodem je tmavě hnědé až černé merikarpium (suchý vícesemenný plod).

Doba květu: Květen až červen.

Výskyt: Hojně.

Biotop: Listnaté lesy, především bučiny, podél lesních cest a na pasekách, také ve smíšených lesích. Preferuje čerstvě vlhké, humózní, hlinité a kypré půdy.

Záměna: Záměna je možná s některými druhy svízelů, kdy se svízel vonný liší čtyřhrannou lodyhou, nálevkovitými květy a listy má po 6 až 8 v přeslenech.

Zajímavost: Jedná se o stínomilnou rostlinu vonící po kumarínu. Rostlina se používá ve voňavkářském průmyslu, nebo jako přísada do alkoholických nápojů (bowle, likér, kořeněné víno). Používána v lidovém léčitelství, kdy má poměrně silné sedativní účinky, používá se na snižování krevní srážlivosti. Dříve byla významnou magickou rostlinou, která měla chránit před střelbou, bodnou i sečnou zbraní.

 

 
Sponzoři

logo MŽP

logo ČSOP

Loga Karlovarského kraje a Živého kraje