upolín nejvyšší – Trollius altissimus Crantz

Ranunculaceae - pryskyřníkovité

Popis: Vytrvalá rostlina dosahující výšky až 100 cm. Lodyhy má přímé, nevětvené, nebo vzácněji v horní části větvené a lysé. Přízemní listy má dlouze řapíkaté, řapíky na bázi rozšířené v pochvu. Listy má dlanitě dělené, kostníkovité až obvejčité. Lodyha nese jeden květ, široký až 5 cm, jehož okvětní lístky jsou kulovitě shloučeny do jedné hlávky. Květy jsou citrónově až žloutkově žluté. Plodem je elipsoidní měchýřek.

Doba květu: Květen až červen.

Výskyt: Pod Vladořicemi, u Kolešova, Kobylé, kolem toku „Malá Trasovka“ a u Boreckého rybníka, v PP Hořečková pastvina na Pile, v NPR Upolínová louka pod Křížky, ve VKP Mokřady u Těšetic, u Bochova, Pily, Olšových Vrat ve slavkovském lese na desítkách lokalit.

Biotop: Vlhké louky, prosvětlené lesy, okraje lesů, horská prameniště, bažinné louky. Preferuje humózní, písčité a spíše jílovité zásadité půdy.

Záměna: Podobný blatouch bahenní (Caltha palustris L.) je menšího vzrůstu, nemá okvětní lístky shloučeny do jedné hlávky a listy má široké, srdčité nebo ledvinité.

Zajímavost: Velmi často se pěstují jeho kultivary v zahradách. Jedovatá rostlina obsahující alkaloid magnoflorin. Zákonem chráněn v kategorii ohrožený druh.

 

 
Sponzoři

logo MŽP

logo ČSOP

Loga Karlovarského kraje a Živého kraje