Křižíkova ulice večer patří svatebním cestám žab

Skupina ruských turistů si na konečné autobusu v Křižíkově ulici nejprve mezi sebou něco špitala. A pak se zeptala muže, který sbíral na silnici ropuchy a házel je do kbelíku: Co s těmi žábami děláte? Vy je jíte?

Muž se jmenoval Adolf Melichar a patřil k žabí ochrance. V sobotu večer na něj připadla sezonní služba. Před koly aut chránil žabí nevěsty, které se samečky na zádech lezly z okolního lesa přes silnici do jezírka, aby zde nakladly vajíčka.

Dobrovolného ochránce přírody Adolfa Melichara nevyvedla otázka Rusů z míry. „Takovým lidem říkám, že nejsme Francouzi," uvedl.

U migrace ropuch a skokanů asistuje už čtvrt století. Někteří lidé takovým dobrovolným ochráncům přírody říkají cvoci. Jiní jim nadávají ještě hůř. Ochránci totiž na jaře večer co večer zamykají na závoru Křižíkovu ulici. Ta až do rána patří jen žábám.

„Přeci nenechám těsně před cílem rozmašírovat pod koly auta samičku, která si nese ženicha na zádech dva až tři kilometry," říká Adolf Melichar.

Vše je podle něj začarovaný kruh. Když totiž bude málo žab, přibude much, komárů a dalšího hmyzu, který obtěžuje lidi.

Loni nabrala žabí ochranka do kbelíku za hodinu až tři sta padesát žab. Bylo totiž vlhko, které svatebním cestám svědčí. V sobotu Adolf Melichar ani na noc nezavřel závoru. Na silnici totiž našel žáby, které se daly spočítat na prstech jedné ruky.

Místní řidiči o tahu žab dobře vědí. Nezasvěceným lidem připadá, že jsou šoféři opilí. Kličkují totiž na silnici ze strany na stranu. Byl to i případ „vycvičené" primářky Mileny Wittnerové. Křižíkovou ulicí jela v sobotu večer krokem, aby se mohla vyhnout žábám.

Ze zkušeností ochranářů přírody vyplývá, že nejhorší pro žáby je, když svatební cestu večer a přes noc nestihnou. Jdou pak i přes den. Záhuba pak obojživelníky například čeká pod koly náklaďáků, které vozí do Křižíkovy ulice materiál na stavbu domu Eleny Stěpanovové.

Necelý kilometr od začátku Křižíkovy ulice je rušné obchodní centrum Karlových Varů. Okolí silnice, kterou musí žáby přelézt při cestě do rybníka, ale připomíná přírodní rezervaci. Adolf Melichar upozorňuje na netopýry, kteří krouží nad hlavou. Přes den spí v ruském kostele. „Před třemi týdny jsem tady na cestě potkal na cestě divoká prasata. Srnky jsou tady večer běžně," vzpomíná na ‚lovy beze zbraní'. Vidět lze i mláďata strakapoudů, mihne se kuna nebo jezevec. Jen kachny, které zahnízdily v kamenných truhlících u rybníka, mladé nevyvedou. Vajíčka totiž objevily děti, takže rodiče hnízdo opustili.

Meteorologové předpovídají na úterý a středu déšť. Obojživelníkům se ve vlhku lépe leze a dýchá. O práci tak bude mít žabí ochranka postaráno. V ideálním případě trvá žabí tah z lesů a luk do rybníka dvanáct dnů. Jen se nesmí ochladit.

Křižíkova ulice je pro auta i městskou hromadnou dopravu přes noc uzavřená desátý rok. „Zpočátku kvůli tomu chodily stížnosti až na ministerstvo," vzpomíná Adolf Melichar. Na začátku do kbelíku sbíral s ostatními žáby mezi auty a házel je do rybníka. Nyní na to je čas až do rána.

Zdroj: Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj

Autor: VLADIMÍR ZEDNÍK

 

 
Sponzoři

logo MŽP

logo ČSOP

Loga Karlovarského kraje a Živého kraje