Václav Šerák a žáci — Oheň / Hlína / Led

Výstavní projekt připravený ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze představí významnou osobnost české a evropské keramické tvorby prof. Václava Šeráka (1931), jehož díla jsou charakterizována dynamickými tvary, velkorysými proporcemi a tvarově i barevně expresivním a nekonvenčním zpracováním. Výstavu doplní ukázky děl jeho žáků, kteří se prosadili volnou tvorbou i v oboru designu a užitého umění.

Výstavy porcelánu a keramiky patří v Karlových Varech vždy k velmi úspěšným a vyhledávaným, tradice tohoto odvětví je totiž zde zakořeněna již více než dvě staletí. Po loňské velice úspěšné výstavě designéra porcelánu Jiřího Kožíška se tentokrát v obou sálech karlovarské galerie představuje tvorba jednoho z nejvýznamnějších tvůrců tohoto oboru, prof. Václava Šeráka. Ten je se zdejším regionem spjat letitými pracovními a přátelskými kontakty, které započaly již za jeho učňovských let v v Merklíně, kde se vyučil točířem technického porcelánu, a pokračovaly i později, když spolupracoval s karlovarskými porcelánkami. 

Václav Šerák (1931), absolvent ateliéru keramiky a porcelánu prof. Otto Eckerta na VŠUP v Praze (1958), od počátku 60. let spolupracoval s porcelánovým průmyslem jako designér a prosazoval nově se formující obor volné keramické plastiky. V roce 1966 spoluzaložil keramické sympozium v Bechyni, dodnes nejdéle pořádané sympozium na evropském kontinentu (byť nyní již ve formě bienále). V letech 1972–1990 vytvářel návrhy pro keramické závody a porcelánky jako samostatný vývojový pracovník (spolupracoval např. také s pobočkami Karlovarského porcelánu v Lesově a v Duchcově). V roce 1990 začal Václav Šerák vést ateliér keramiky a porcelánu na pražské VŠUP, roku 1992 zde byl jmenován profesorem. Šerákovi žáci v současné době zásadně ovlivňují podobu českého designu a vedou všechny vysokoškolské a univerzitní ateliéry zabývající se keramikou v Čechách i na Slovensku (na výstavě jsou ukázkami prezentováni mj. Maxim Velčovský, Daniel Piršč, Milan Hanko, Gabriel Vach, Viktor Chalepa, Petr Macek). Václav Šerák se účastnil většiny významných výstav evropské keramiky. Obdržel mnoho ocenění (např. 1. místo na Trienále v Miláně, 1960) a jeho díla jsou zastoupena ve většině evropských i zámořských sbírek specializujících se na sochařství a volnou keramickou plastiku. Jeho tvorba přesahující běžný rámec pojetí keramiky inspirovala a ovlivňovala dění v tomto oboru v Evropě i v zámoří. 

Šerákova tvorba se vyznačuje prolínáním námětů ze sochařství do designu. Hlavními tématy jsou fragmenty architektury: hliněné plátové konstrukce s otiskem struktury či otiskem tkaniny, točený, dekonstruovaný reliéfní půlkruh a tordovaný (kroucený) sloup s výrazným barevným zpracováním povrchu. Pro Šerákovy práce jsou příznačné dynamické tvary, velkorysé proporce, uměřený detail a expresivní tvarové a barevné pojetí plastik. Retrospektivní a velmi rozsáhlou výstavu asi tří stovek děl zapůjčených z několika sbírkových institucí doprovází také videoprojekce autorových monumentálních realizací v architektuře (mj. i sněhových a ledových plastik). Výstava výjimečné osobnosti české a evropské keramiky a designu se koná ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze. Pamětníkům zcela jistě připomene nezaměnitelné a kdysi nedostatkové kávové a čajové soupravy, které Václav Šerák jako vývojový pracovník ÚBOK v Praze v 70. a 80. letech navrhoval. Výstava, kterou by si rozhodně neměli nechat ujít zdejší milovníci porcelánu, keramiky, kvalitního řemesla a nápaditého designu, potrvá do 2.4.2017, otevřeno je denně mimo pondělí od 10 do 17 hodin.

 

Galerie umění Karlovy Vary

Goethova stezka 6

360 01 Karlovy Vary

 

 

www.galeriekvary.cz

 

 
Sponzoři

logo MŽP

logo ČSOP

Loga Karlovarského kraje a Živého kraje