Brusnice borůvka — Vaccinium myrtillus L.

Brusnicovité – Vacciniaceae

Lidový název: borůvčí, borovka, černé jahody, čičeretka

Popis: Drobné bohatě větvené keříčky této opadavé borůvky jsou vysoké 20 - 40 cm. Větve hranaté, zelené. Listy světle zelené, tenké, na okrajích jemně zubaté, okrouhle vejčité, až vejčitě kopinaté s nevýraznou vrchní žilnatinou, na spodu bez žlázek. Květy jednotlivé, nící,vyrůstající v paždích listů, bílé, bělozelené někdy s růžovým nádechem. Květy drobně převislé s baňkovitou korunou s 8 až 10-ti tyčinkami. Plodem kulovitá modročerná bobule s tmavě černofialovou dužninou. Brusnice borůvka se velmi ráda kříží a vytváří mnoho variant lišících se velikostí, hustotou, tvarem listů nebo barvou plodů.

Doba květu: květen až červen

Chamaefyt: rostliny, které díky obnovovacím meristémům přetrvávají nepříznivé období s obnovovacími pupeny nad povrchem půdy do výšky až 30 cm.

Léčivka: ano

Látky: obsahuje několik glykosidů, hlavně cyanidin (působí proti biosyntéze aflatoxinu). Borůvky patří do skupiny potravin s velkým obsahem vitamínů např. vitamíny (komplex B a C), provitamín A. Dále obsahují dostatek cukrů, kyselin (benzoová, citrónová), barviv a tříslovin. Obsahuje velké množství manganu. V lidovém léčitelství se borůvky používají k léčbě diabetu, příznivě působí na cévy, při zánětu hrtanu. Barvivo má velký vliv pro regeneraci očí a jejich ostrost.

Ochrana: bez ochrany relativně hojný druh (v horských oblastech se začíná projevovat poškození porostů necitlivým sběrem pomocí česáků a česacích kombajnů).

Celkové rozšíření: v ČR roztroušeně

Rozšíření na Karlovarsku: Rašelinné bory v Krušných horách, bory v oblasti Manětínska a Nečtin, rašeliniště, velmi hojný druh.

Biotop: rašeliniště, rašelinné bory, lesy, skály Záměny: v ČR se vyskytuje příbuzná brusnice brusinka (Vaccinium vitis-idaea) a brusnice vlochyně (Vaccinium uliginosum), lišící se barvou plodu.

Zajímavost: Podle statistického zjišťování se např. za rok 1997 sebralo 8,7 tisíce tun borůvek v celkové hodnotě 585 milionů korun.

 

 
Sponzoři

logo MŽP

logo ČSOP

Loga Karlovarského kraje a Živého kraje