Kriticky ohrožené druhy rostlin a živočichů

Všechny druhy rostlin a živočichů jsou chráněny před zničením, poškozováním, sběrem či odchytem, který vede nebo by mohl vést k ohrožení těchto druhů. Druhy rostlin a živočichů, které jsou ohrožené nebo vzácné, vědecky či kulturně velmi významné, jsou vyhlášené vyhláškou 395/1992 Sb., za druhy zvláště chráněné ve třech kategoriích: kriticky ohrožené, silně ohrožené a ohrožené.

Za druhy kriticky ohrožené se prohlašují

Rostliny cévnaté:

bahenka psárkovitá - Heleochloa alopecuroides

bahenka šášinovitá - Heleochloa schoenoides

bařička přímořská - Triglochin maritimum

bažanka vejčitá - Mercurialis ovata

bělolist žlutavý - Filago lutescens

bika klasnatá - Luzula spicata

blatnice bahenní - Scheuchzeria palustris

bledule letní - Leucojum aestivum

bradáček srdčitý - Listera cordata

bublinatka bledožlutá - Utricularia ochroleuca

bublinatka obecná - Utricularia vulgaris

bublinatka vícekvětá - Utricularia bremii

bytel rozprostřený - Kochia prostrata

cídivka (přeslička) peřestá - Hippochaete variegata

čilimník bílý - Chamaecytisus albus

devaterníček skalní - Rhodax rupifragus

devaterník velkokvětý pravý- Helianthemum grandiflorum subsp. grandiflorum

divizna ozdobná - Verbascum speciosum

drobnokvět pobřežní - Corrigiola litoralis

hadí mord maloúborný - Scorzonera parviflora

hadinec nachový - Echium russicum

hladýš andělikový - Laserpitium archangelica

hlízovec Loeselův - Liparis loeselii

hnědenec zvrhlý - Limodorum abortivum

hořec tečkovaný - Gentiana punctata

hořeček český - Gentianella bohemica

hořeček drsný - Gentianella aspera

hořeček ladní - Gentianella campestris

hořepníček jarní - Calathiana verna

hrachor bahenní - Lathyrus palustris

hrachor hrachovitý - Lathyrus pisiformis

hrachor panonský - Lathyrus pannonicus

hrotnosemenka bílá - Rhynchospora alba

hrotnosemenka hnědá - Rhynchospora fusca

hruštička prostřední - Pyrola media

huseník luční - Arabis nemorensis

huseník sudetský - Arabis sudetica

hvězdnice alpská - Aster alpinus

hvězdnička panonská - Tripolium pannonicum

hvozdík kartouzek sudetský- Dianthus carthusianorum subsp. sudeticus

hvozdík moravský - Dianthus moravicus

hvozdík písečný - Dianthus arenarius

chlupáček velkoúborný - Pilosella macrantha

chrastavec rolní krkonošský- Knautia arvensis subsp. pseudolongifolia

chrpa měkká - Cyanus mollis

jazyk jelení - Phyllitis scolopendrium

jazýček jadranský - Himantoglossum adriaticum

jeřáb krkonošský - Sorbus sudetica

jestřábník huňatý - Hieracium villosum

jitrocel černavý - Plantago atrata

jitrocel přímořský - Plantago maritima

kakost lesklý - Geranium lucidum

kandík psí zub - Erythronium dens-canis

kapraď hřebenitá - Dryopteris cristata

kapradina hrálovitá - Polystichum lonchitis

katrán tatarský - Crambe tataria

kavyl písečný - Stipa borysthenica

kavyl olysalý - Stipa glabrata

kohátka kalíškatá - Tofieldia calyculata

kolenec pětimužný - Spergula pentadra

koniklec jarní - Pulsatilla vernalis

koniklec otevřený - Pulsatilla patens

kontryhel rozeklaný - Alchemilla fissa

kopyšník tmavý - Hedysarum hedysaroides

kosatec skalní - Iris humilis

kostřava ametystová - Festuca amethystina

kostřava horská - Festuca drymeia

kotvice plovoucí - Trapa natans

kozinec písečný - Astragalus arenarius

krtičník jarní - Scrophularia vernalis

kruhatka Matthiolova - Cortusa matthioli

kruštík ostrokvětý - Epipactis leptochila

kuřička Gerardova - Minuartia gerardii

kuřička jarní - Minuartia verna

kuřinka obroubená - Spergularia maritima

kuřinka solná - Spergularia salina

kýchavice černá - Veratrum nigrum

kyvor lékařský - Ceterach officinarum

lakušník plihý - Batrachium rionii

lakušník trojdílný - Batrachium baudotii

len chlupatý - Linum hirsutum

lipnice alpská - Poa alpina

lipnice jesenická - Poa riphaea

lněnka bezlistenná - Thesium ebracteatum

lněnka rolní - Thesium dollineri

lněnka zobánkatá - Thesium rostratum

lopuštík skloný - Hackelia deflexa

lýkovec vonný - Daphne cneorum

maceška nejmenší - Viola kitaibeliana

máčka plocholistá - Eryngium planum

mandloň nízká - Amygdalus nana

mařice pilovitá - Cladium mariscus

masnice vodní - Tillaea aquatica

mateřídouška karpatská - Thymus carpaticus

matizna bahenní - Oristecum palustre

mečík bahenní - Gladiolus palustris

měkčilka jednolistá - Malaxis monophyllos

měkkyně bahenní - Hammarbya paludosa

mochna Crantzova - Potentilla crantzii

mochna drobnokvětá - Potentilla micrantha

mochna jahodníkokvětá - Potentilla sterilis

mochna rozkladitá - Potentilla patula

muk (jeřáb) český - Sorbus bohemica

nehtovec přeslenitý - Illecebrum verticillatum

nepukalka plovoucí - Salvinia natans

odemka vodní - Catabrosa aquatica

ostřice bílá - Carex alba

ostřice Buxbaumova - Carex baxbaumii

ostřice ječmenovitá - Carex hordeistichos

ostřice pochvatá - Carex vaginata

ostřice pozdní krkonošská- Carex serotina subsp. pseudoscandinavica

ostřice skalní - Carex rupestris

ostřice tmavá - Carex atrata

ostřice vláskovitá - Carex capillaris

ovsíř stepní - Helictotrichon desertorum

pampeliška besarabská - Taraxacum bessarabicum

pampeliška pozdní - Taraxacum serotinum

pěchava slatinná - Sesleria uliginosa

pelyněk Pančičův - Artemisia pancicii

pětiprstka obecná hustokvětá - Gymnadenia conopsea subsp. densiflora

pcháč žlutoostenný - Cirsium brachycephalum

pískavice provensálská - Trigonella monspeliaca

plamének celolistý - Clematis integrifolia

plavín štítnatý - Nymphoides peltata

plavuník trojklasý - Diphasiastrum tristachyum

plevnatec lesostepní - Danthonia alpina

ploštičník evropský - Camicifuga europaea

pobřežnice jednokvětá - Litorella uniflora

podmrvka hadcová - Notholaena marantae

pochybek severní - Androsace septentrionalis

polej obecná - Pulegium vulgare

pomněnka úzkolistá - Myosotis stenophylla

popelivka sibiřská - Ligularia sibirica

potočnice malolistá - Nasturtium microphyllum

prasetník lysý - Hypochoeris glabra

prorostlík prutnatý - Bupleurum affine

prorostlík nejtenčí - Bupleurum tenuissimum

prstnatec plamatý - Dactylorhiza maculata

prstnatec Traunsteinerův- Dactylorhiza traunsteineri

prustka obecná - Hippuris vulgaris

pryšec lesklý - Tithymalus lucidus

pryšec vrbolistý - Tithymalus salicifolius

psineček alpský - Agrostis aplina

puchýřník sudetský - Cystopteris sudetica

pupavík pampeliškový - Colobium taraxacoides

puštička rozprostřená - Lindernia procumbens

razilka smrdutá - Aposeris foetida

rdest dlouholistý - Potamogeton praelongus

rdest hrotitý - Potamogeton friesii

rdestice hustolistá - Groenlandia densa

rohohlavec rovnorohý - Ceratocephala testiculata

rosnatka anglická - Drosera anglica

rosnatka prostřední - Drosera intermedia

rozchodnice růžová - Rhodiola rosea

rozchodník pýřitý - Sedum villosum

rozrazil chudobkovitý - Veronica bellidiodes

rozrazil slanistý - Veronica scardica

rožec hadcový - Cerastium alsinifolium

rožec Tenoreův - Cerastium tenoreanum

ruměnice písečná - Onosma arenarium

rýt velkokališní - Reseda phyteuma

řečanečka menší - Caulinia minor

řeřišnice malokvětá - Cardamine parviflora

řeřišnice Opizova - Cardamine opizii

řeřišnice rýtolistá - Cardamine resedifolia

řeřišničník skalní - Cardaminopsis petraea

sinokvět chrpovitý - Jurinea cyanoides

sítina hlavatá - Juncus capitatus

sítina rybniční - Juncus tenageia

sítina kulatoplodá - Juncus sphaerocarpus

sítina slatinná - Juncus subnodulosus

sítina tmavá - Juncus atratus

sivěnka přímořská - Glaux maritima

skalnatka (písečnice) velkokvětá- Czernohorskya grandiflora

sklenobýl bezlistý - Epipogium aphyllum

skrytěnka bodlinatá - Crypsis aculeata

sleziník černý - Asplenium adianthum-nigrum

sleziník klamný - Asplenium adulterinum

smldník kmínolistý - Peucedanum carvifolia

smrkovník plazivý - Goodyera repens

snědovka kulatoplodá - Loncomelos sphaerocarpus

solenka Valerandova - Samolus valerandii

solnička panonská - Suaeda pannonica

srpovník karbincolistý - Klasea lycopifolia

starček bažinný - Senecio paludosus

starček skalní - Senecio rupestris

starček zlatý - Senecio doria

stařinec (starček) dlouholistý - Tephroseris longifolia

stařinec (starček) oranžový - Tephroseris aurantiaca

stulík malý - Nuphar pumila

suchopýr štíhlý - Eriophorum gracile

světlík slovenský - Euphrasia slovaca

svízel sudetský - Galium sudeticum

svízelka piemontská - Cruciata pedemontana

šabřina tatarská - Conioselinum tataricum

šalvěj vlnatá - Salvia aethiopis

šášina načernalá - Schoenus nigricans

šášina rezavá - Scoenus ferrugineus

šídlatka jezerní - Isoëtes lacustris

šídlatka ostnovýtrusá - Isoëtes tenella

škarda panonská - Crepis pannonica

škarda sibiřská - Crepis sibirica

švihlík krutiklas - Spiranthes spiralis

timoj trojlaločný - Laser trilobum

tomkovice plazivá - Hierochloe repens

tořič čmelákovitý - Ophrys holosericea

tořič muchonosný - Ophrys insectifera

tořič včelonosný - Ophrys apifera

toříček jednohlízný - Herminium monorchis

trojřadka Micheliova - Dichostylis micheliana

třtina nachová - Calamagrostis purpurea

třtina tuhá - Calamagrostis stricta

tučnice česká - Pinguicula bohemica

tuřice (ostřice) dvoudomá - Vignea dioica

tuřice (ostřice) šlahonouvitá - Vignea chordorrhiza

tuřice (ostřice) úzkolistá - Vignea stenophylla

úložník (rozrazil) pochybný- Pseudolysimachion spurium

úpor přeslenitý - Elatine alsinastrum

včelník rakouský - Dracocephalum austriacum

vikev horomilná - Vicia oreophila

violka bílá - Viola alba

violka vyšší - Viola elatior

vítod douškolistý - Polygala serpyllifolia

volovec vrbolistý - Buphtalmum salicifolium

vranečkovec švýcarský - Lycopodioides helveticum

vratička heřmánkolistá - Botrychium matricariifolium

vratičkovec mnohoklaný- Sceptridium multifidum

vrba borůvkovitá - Salix myrtilloides

vrba bylinná - Salix herbacea

vrba černající - Salix myrsinifolia

vrba dvoubarvá - Salix bicolor

vrba laponská - Salix lapponum

vstavač řídkokvětý - Orchis laxiflora

vstavač trojzubý - Orchis tridentata

všivec krkonošský - Pedicularis sudetica

všivec statný - Pedicularis exaltata

všivec žezlovitý - Pedicularis sceptrum-carolinum

zapalička veliká - Tordylium maximum

zdrojovka prameništní - Montia fontana

zeměžluč přímořská - Centaurium litorale

zevar úzkolistý - Sparganium angustifolium

zimozelen okolíkatý - Chimaphila umbellata

zvonek český jesenický - Campanula bohemica supsp. gelida

zvonek sudetský - Campanula sudetica

zvonovec liliolistý - Adenophora liliifolia

židoviník německý - Myricaria germanica

žluťucha jednoduchá - Thalictrum simplex

Houby:

bolinka černohnědá - Camarops tubulina

čirůvka hnědočervenavá- Tricholoma inodermeum

čirůvka Josserandova - Dermoloma josserandii

hlívička jedlová - Hohenbuehelia abietinum

hlívovec ostnovýtrusný - Rhodotus palmatus

hřib Fechtnerův - Boletus techtneri

hřib královský - Boletus regius

hřib moravský - Boletus (Xerocomus) moravicus

holubinka blaťácká - Rusula helodes

hvězdovka Pouzarova - Geastrum pouzarii

káčovka ploská - Biscogniauxia simplicitor

kuřinec subarktický - Ramariopsis subarctica

květka písečná - Montagnea arenaria

lanýž letní - Tuber aestivum

lošáček statný - Phellodon confluens

muchomůrka císařka - Amanita caesarea

muchomůrka Vittadiniho - Amanita vittadinii

náramkovitka žlutozelená - Floccularia straminea

plstnatec různotvarý - Spongipellis fractipes

polnička stepní - Agrocybe stepposa

rudoušek tmavý - Rhodocybe obscura

slizečka chlupatá - Xerula melanotricha

šamonie modrající - Chamonixia caespitosa

špička stepní - Marasmiellus carneopallidusspora

václavka bažinná - Armillaria ectypa

vláknice zašpičatělá - Inocybe acutella

 

 

Bezobratlí (Avertebrata)

bělásek východní - Leptidea morsei (od 8.6.2006)

cikáda viničná - Tibicen haematodes

hnědásek osikový - Hypodryas maturna (od 8.6.2006)

chrobák - Bolbelasmus unicornis

chrobák pečlivý - Copris lunaris

jasoň červenooký - Parnassius apollo

jasoň dymnivkový - Parnassius mnemosyne

listonoh jarní - Lepidurus apus

listonoh letní - Triops cancriformis

kobylka sága - Saga pedo

krasec - Capnodis tenebrionis

krasec - Eurythyrea quercus

krasec - Sphaenoptera antiqua

krasec uherský - Anthaxia hungarica

kudlanka nábožná - Mantis religiosa

modrásek černoskvrnný- Maculinea arion

modrásek hořcový - Maculinea alcon

okáč jílkový - Lopinga achine

pakudlanka jižní - Mantispa styriaca

perlorodka říční - Margaritana margaritifera

pestrokřídlec podražcový- Zerynthia polyxena

ploskoroh - Libelloides spp.

potápník - Graphoderus bilineatus (od 8.6.2006)

rak kamenáč - Astacus torrentium

rak říční - Astacus fluviatilis

roháček - Ceruchus chrysomelinus

střevlík - Carabus auratus

střevlík - Carabus clathratus

střevlík - Carabus hungaricus

střevlík - Carabus menetriesi

střevlík - Carabus nitens

svinutec tenký - Anisus vorticulus

štír kýlnatý - Euscorpius carpathicus

tesařík alpský - Rosalia alpina

tesařík broskvoňový - Purpuricenus kaehleri

tesařík - Megopis scabricornis

velevrub malířský - Unio pictorum

žábronožky - Anostraca spp.

 

 

Obratlovci (Vertebrata)

Ryby (Pisces) a Kruhoústí (Cyclostomata)

drsek menší - Zingel streber

drsek větší - Zingel zingel

hrouzek Kesslerův - Gobio kessleri

mihule potoční - Lampetra planeri

mihule ukrajinská - Eudontomyzon mariae

sekavčík horský - Sabanejewia aurata

Obojživelníci (Amphibia)

blatnice skvrnitá - Pelobates fuscus (od 8.6.2006 přesunuta do silně ohrožených)

čolek dravý - Triturus carnifex (od 8.6.2006)

čolek hranatý - Triturus helveticus

čolek karpatský - Triturus montandoni

čolek velký - Triturus cristatus (od 8.6.2006 přesunut do silně ohrožených)

ropucha krátkonohá - Bufo calamita

skokan menší - Rana lessonae (od 8.6.2006 přesunut do silně ohrožených)

skokan ostronohý - Rana arvalis (od 8.6.2006)

skokan skřehotavý - Rana ridibunda

 

Plazi (Reptilia)

ještěrka zední - Podarcis muralis (od 8.6.2006)

ještěrka zelená - Lacerta viridis

užovka podplamatá - Natrix tessellate (od 8.6.2006)

užovka stromová - Elaphe longissima

zmije obecná - Vipera berus

želva bahenní - Emys orbicularis

 

Ptáci (Aves)

břehouš černoocasý - Limosa limosa

bukač velký - Botaurus stellaris

bukáček malý - Ixobrychus minutus

drop velký - Otis tarda

dytík úhorní - Burhinus oedicnemus

chřástal malý - Porzana parva

jeřáb popelavý - Grus grus

koliha velká - Numenius arquata

kolpík bílý - Platalea leucorodia

kulík hnědý - Endromias morinellus

luňák červený - Milvus milvus

luňák hnědý - Milvus migrans

mandelík hajní - Coracias garrulus

morčák velký - Mergus merganser

orel křiklavý - Aquila pomarina

orel mořský - Haliaeetus albicilla

orel skalní - Aquila chrysaetos

orlovec říční - Pandion haliaeetus

ostralka štíhlá - Anas acuta

polák malý - Aythya nyroca

poštolka rudonohá - Falco vespertinus

puštík bělavý - Strix uralensis

raroh velký - Falco cherrug

rybák černý - Chlidonias niger

skalník zpěvný - Monticola saxatilis

slavík modráček tundrový - Luscinia svecica svecica

sokol stěhovavý - Falco peregrinus

strnad luční - Miliaria calandra

strnad zahradní - Emberiza hortulana

tenkozubec opačný - Recurvirostra avosetta

tetřev hlušec - Tetrao urogallus

vodouš rudonohý - Tringa totanus

volavka červená - Ardea purpurea

výreček malý - Otus scops

zedníček skalní - Tichodroma muraria

 

 

Savci (Mammalia)

bobr evropský - Castor fiber (od 8.6.2006 přesunut do silně ohrožených)

kočka divoká - Felis silvestris

medvěd hnědý - Ursus arctos

netopýr brvitý - Myotis amarginatus (od 8.6.2006 )

netopýr černý - Barbastella barbastellus (od 8.6.2006 přesunut ze silně ohrožených)

netopýr pobřežní - Myotis dasycneme (od 8.6.2006 přesunut ze silně ohrožených)

netopýr velký - Myotis myotis (od 8.6.2006 přesunut ze silně ohrožených)

tchoř stepní - Mustela aversmanii (od 8.6.2006 přesunut z ohrožených)

plch zahradní - Eliomys quercinus

sysel obecný - Citellus citellus

vlk - Canis lupus

vrápenec malý - Rhinolophus hipposideros

vrápenec velký - Rhinolophus ferrumequinum

 

 




Sponzoři

logo MŽP

logo ČSOP

Loga Karlovarského kraje a Živého kraje