Buk lesní – Fagus sylvatica L.
Fagaceae - bukovité
Popis: opadavá, jednodomá dřevina dosahující výšky 40 m. Hlavní kořen zkrácený, srdcovitý, větvený v soustavu silných bočních kořenů. Kmen štíhlý, koruna vysoko nasazená, kulovitá, bohatě větvená. Dřevo pleťově růžové, borka i na starých stromech hladká, stříbrošedá. Větve rozlišené v brachyblasty a dlouhé prýty, letorosty bělavě pýřité. Pupeny dvouřadě střídavé, štíhle vřetenovité, skořicově hnědé. Listy krátce řapíkaté, celistvé. Čepel eliptická, celokrajná až mělce zubatá. Samčí květy v paždí listů v dlouze stopkatých, nících svazečcích, drobné, vně dlouze bíle pýřité, uvnitř lysé, skořicově hnědé. Samičí květy po 2 v hnědavé, dřevnaté číšce, otvírající se čtyřmi chlopněmi, číška na povrchu porostlá měkkými zdřevnatělými ostny. Dožívá se až 400 let.
Doba květu: květen.
Ochrana: v ČR hojný, od 300 do 1000 m.n.m.
Celkové rozšíření: na celém území ČR poměrně hojný druh.
Rozšíření na Karlovarsku: hojně.
Biotop: buk je dřevinou oceánického a suboceánického klimatu, citlivou k suchu a pozdním mrazům. Jeho optimum je na čerstvě vlhkých, dobře provzdušněných humózních a minerálně bohatých půdách.
Zajímavost: naše nejrozšířenější lesnicky využívaná listnatá dřevina, dřevo tvrdé, těžké a pevné. Je ceněné hlavně v nábytkářství, pro výrobu hraček, parket a pražců. V parcích se často pěstuje v několika desítkách kultivarů.
Použitá literatura:
Květena České republiky 2, Slavomil Hejný, Bohumil Slavík, Academia 2003
Diskutovat, přidávat poznámky, vkládat vlastní fotografie můžete bez registrace přímo zde