Toužim vysoudila zchátralý zámek

Deset let nechávala podivná ruská společnost Business Rabbi chátrat zámek na náměstí v Toužimi. V dubnu soud poslal firmu do likvidace a o ostudně zdevastovanou památku projevilo zájem město, i když se jí kdysi zbavilo. Nyní ji získalo zdarma zpět.

Soud na konci července rozhodl, že kupní smlouva, kterou v roce 1998 uzavřela firma s radnicí, je neplatná. „Soud na náš návrh uznal neplatnost smlouvy a zámek je náš. Rozhodnutí ještě není pravomocné, ale likvidátorka firmy se nebude odvolávat," řekl starosta Toužimi Antonín Vrána. Podle jeho mínění soudní verdikt ani nemohl znít jinak. Město prodalo zámek v prosinci, ale zastupitelé věc schvalovali až v lednu.

Danajský dar Vrána nicméně považuje vrácení památky za danajský dar. „Zloději rozkradli střechu, přes tisíc metrů čtverečních je pryč. Na pokyn stavebního úřadu ji město za 750 tisíc korun zakrylo lepenkou." Na opravu historického objektu nemá radnice peníze. Stěží zvládá opravovat pivovar. Začala proto jednat s firmou, která by v zámku chtěla provozovat dům důchodců či léčebnu. „Jsme teprve na začátku," uvedl starosta.

Součástí zámku je i hrad. „Stav objektu je velmi špatný, rekonstrukce by stála desítky milionů. Když ho kdysi město prodávalo, měl ještě střechu a nebyl v havarijním stavu," připomněla Romana Riegerová z Národního památkového ústavu.

Zdroj: Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj

 

Další články:

Toužimský zámek

Obrazem: Toužim - historické snímky

 

 

Celkový pohled na budovu

Celkový pohled z nádvoří

Chodba od pivovaru k Janovu hradu

Historické sklepení

Interiér hradu

Pohled na rozpadající se střešní krytinu

Pohled na zámecký pivovar

Točité schodiště

Trámový strop s malbami z pol. 17 století

Zámecký pivovar

Zámecký pivovar

Celkový pohled z nádvoří

Trámový strop s malbami z pol. 17 století

Zámecký pivovar
Sponzoři

logo MŽP

logo ČSOP

Loga Karlovarského kraje a Živého kraje